Környezetvédelem a mindennapokban

Még a csapból is a környezetvédelem folyik napjaikban, de a hétköznapokban nemigen tudunk mit kezdeni ezzel a fogalommal.

A megfelelő hulladékkezelés és energiafelhasználás mindenki számára ismert fogalom, viszont azt sokan nem tudják, hogy mi, mennyit számít. Ismerni kellene, mennyit spórolhatunk meg magunknak is azzal, ha például leoltjuk a villanyt magunk után, vagy ha a csöpögő csapokat azonnal megjavíttatjuk.

A Földünk jövője valóban beláthatatlan, a mi „kicsinynek” vélt tetteink pedig még beláthatatlanabbak. Vegyünk át néhány fő példát, amivel biztosan hozzájárulunk egy környezettudatosabb világhoz. A háztartásokban felhasznált energiának körülbelül a felét a fűtés teszi ki. Az egyedi fűtéstípusoknál komoly megtakarítás érhető el a túlfűtés elkerülésével, azaz ha például az átlagosnál mindig csak pár fokkal lejjebb vesszük a hőmérsékletet.

Az ingatlanoknál, vagy az ingatlanok hirdetésében ezért is jelenthet nagy előnyt, ha szabályozható fűtésrendszerű lakást választunk, hiszen ez nem kis költségmegtakarítással is jár. Érdemes odafigyelni a szellőztetésre is. Egy jó szigetelésű lakás hátránya, hogy a levegő cserélődése is akadályozott, azaz gyorsabban elhasználódik a belső terek levegője.

A szellőztetés fontos dolog, ajánlott inkább többször, tágra nyitott ablakokkal, de rövid ideig szellőztetni, mert így nem az utcát fűtjük, de mégis megfelelően kicserélődik a levegő. Az áram-megtakarításban sokat segítenek az energiatakarékos izzók is, de csak akkor, ha ezeket az izzókat nem kapcsolgatjuk gyakran, mert ez erősen rontja a hatásfokukat.

Az energia mellett, kis odafigyeléssel sok vizet takaríthatunk meg, a megfelelő hulladékkezeléssel pedig csomó felesleges szemetet spórolhatunk meg. Rengeteg apró ötletet találhatunk az interneten is, amik közül több is könnyűszerrel beépíthető a mindennapjainkba.